tel 721 049 334
biuro@twojpielegniarz.com

Cewnikowanie pęcherza moczowego w domu Lublin

Cewnikowanie pęcherza moczowego polega na umieszczeniu cienkiej, elastycznej rurki (cewnika) przez cewkę moczową w pęcherzu moczowym. Cewnik pozwala na opróżnienie pęcherza z moczu. Mocz odprowadzany jest do połączonego z cewnikiem worka.


Co to jest cewnikowanie?

Cewnikowanie to procedura medyczna, której istotą jest umieszczenie cewnika Foleya przez cewkę moczową po wcześniejszym znieczuleniu preparatem żelowym z Lignokainą, który dodatkowo nadaje odpowiedni poślizg dla cewnika, ograniczając dyskomfort podczas umieszczania cewnika. Żel stanowi również ochronę przed zakażeniem cewki moczowej i pęcherza, gdyż posiada właściwości antyseptyczne. Założony cewnik zabezpiecza się przed wysunięciem, rozprężając we wnętrzu pęcherza balonik, wstrzykując sól fizjologiczną. Choć cewnikowanie najczęściej wykonywane jest przez cewkę moczową, cewnik możemy wprowadzić również przez wcześniej chirurgicznie wytworzone otwory (stomie) w powłokach brzusznych, bocznej powierzchni brzucha lub plecach chorego.

Jak wygląda cewnikowanie pęcherza?

Cewnikowanie pęcherza przeprowadza się w kilku krokach:

  1. Umycie i dezynfekcja miejsca założenia cewnika.
  2. Przygotowanie jałowego zestawu do cewnikowania.
  3. Ponowna dezynfekcja miejsca założenia cewnika.
  4. Aplikacja środka znieczulającego.
  5. Umieszczenie cewnika w pęcherzu moczowym.
  6. Zabezpieczenie cewnika w pęcherzu zapobiegające wysunięciu.
  7. Sprawdzenie położenia cewnika i odpowiedniego wykonania procedury.
  8. Dezynfekcja okolicy założonego cewnika.

Czy cewnikowanie jest bezpieczne?

Cewnikowanie pęcherza w domu pacjenta jest bezpieczne, i rzadko niesie za sobą powikłania. Do głównych powikłań należy zakażenie cewki moczowej lub pęcherza. Bezpieczeństwo cewnikowania dla pacjenta to przede wszystkim fachowo wykonana procedura. Czynności powinny być wykonane w oparciu o odpowiednią technikę, w sposób profesjonalny i przez doświadczony personel medyczny – moja firma to gwarantuje.

Czy cewnikowanie boli?

Cewnikowanie pęcherza moczowego to zabieg niebolesny, choć przez swoją istotę może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Podczas cewnikowania, użycie odpowiedniego żelu do znieczulenia przed zabiegiem likwiduje dolegliwości bólowe. Doświadczenie i odpowiednia technika wykonywania sprawia że negatywne odczucia pacjenta ograniczone zostają do minimum. Cewnikowanie w domu pacjenta wykonywane jest w sposób najbardziej przyjazny pacjentowi, w komfortowych warunkach własnego domu, bezpiecznej własnej przestrzeni. Pozwala to ograniczyć stres do minimum.

Cewnikowanie w domu pacjenta zalety

Dodatkowym atutem jaki posiada cewnikowanie w domu chorego, to brak konieczności transportu pacjenta do miejsca gdzie świadczone są usługi pielęgniarskie – Lublin i okolice – dojazd do pacjenta to duży atut mojej firmy. Dodatkowo, wizyta pielęgniarska w domu pacjenta, to możliwość wykonania kilku zabiegów pielęgniarskich podczas jednego spotkania, to oszczędność czasu i pieniędzy dla Ciebie oraz optymalna propozycja dla osoby leżącej którą się opiekujesz.

Jak postępować z cewnikiem? 

Odpowiednie postępowanie po założeniu cewnika moczowego, gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta oraz właściwe funkcjonowanie cewnika. Właściwie działający cewnik gwarantuje osiągnięcie zamierzonego celu leczniczego. Pielęgnacja cewnika moczowego polega przede wszystkim na:
- wymianie worka moczowego raz w tygodniu,
- odpowiedniej pielęgnacji ujścia cewki moczowej (higiena),
- obserwacji jakości wydalanego moczu,
- kontroli drożności cewnika przez ocenę ilości wydalanego moczu,
- jak najrzadszym rozłączaniu cewnika od worka.

Czy wymiana cewnika jest konieczna?

Tak, cewnik moczowy powinien być wymieniany zgodnie z instrukcja producenta. Najczęściej cewnik zakładany jest na czas 2 -3 tygodni. Istnieją cewniki które możemy stosować przez dłuższy czas i tak: cewnik 100 % silikonu stosujemy na około 1 miesiąc a cewnik z dodatkiem metali szlachetnych (antybakteryjny) przez okres do 3 miesięcy.