tel 721 049 334
biuro@twojpielegniarz.com

Leczenie owrzodzeń żylnych – kompresjoterapia Lublin Puławy

Terapia uciskowa nazywana również kompresjoterapią lub pressoterapią, z powodzeniem stosowana jest w leczeniu takich schorzeń jak: owrzodzenia żylne, obrzęk limfatyczny kończyn dolnych oraz zakrzepica żył kończyn dolnych.

Oczywiście to nie jedyne wskazania do zastosowania terapii uciskowej (kompresjoterapii). Stanowi także doskonałą metodę profilaktyki wielu schorzeń kończyn dolnych oraz działa wspomagająco w terapii chorób niezwiązanych bezpośrednio z kończynami dolnymi.

Czym jest terapia uciskowa, kompresjoterapia?

Kompresjoterapia polega na wywarciu odpowiedniego ucisku na powierzchnie kończyny dolnej. Zastosowanie odpowiedniego, mocnego ucisku powoduje przeniesienie go na głębiej położone naczynia i tkanki. Ucisk zastosowany miejscowo powoduje zwiększenie ciśnienia wywieranego na naczynia i tkanki, co natomiast skutkuje zwiększeniem ciśnienia krwi krążącej w naczyniach żylnych, zwiększonym transporcie krwi w kierunku serca, tym samym zapobiega powstawaniu zastojowi żylnemu. Podobna zasada wykorzystywana jest w niwelowaniu obrzęku limfatycznego, gdzie stosowanie ucisku pozwala na przesunięcie zalegającej limfy z kończyn dolnych. Kompresjoterapia wspomaga pracę zastawek żylnych oraz zwiększa efektywność tzw. pompy mięśniowej. W prawidłowej terapii kompresyjnej decydujący wpływ na skuteczność terapii ma zastosowanie odpowiedniej techniki ucisku oraz, co równie ważne odpowiedniej siły ucisku, która w zależności od nasilenia objawów wynosi od 10 mmHg do 50 mmHg.

Dla kogo leczenie uciskiem, kompresjoterapia?

Stosowanie kompresji (kompresjoterapii, terapii uciskowej) zalecane jest u pacjentów u których stwierdza się występowanie objawów klinicznych niewydolności żylnej, jak również u osób bez stwierdzonej choroby które ze względu na tryb swojej pracy – długotrwale siedzący bądź stojący, borykają się z uczuciem dyskomfortu w obrębie kończyn dolnych. Terapia uciskowa znajduje również zastosowanie u osób odbywających długotrwałe podróże. Nieodzowne jest stosowanie terapii uciskowej u pacjentów po operacjach naczyniowych kończyn dolnych. Kompresjoterapie stosujemy zatem u osób:
- z widocznymi żylakami kończyn dolnych,
- wykonujących pracę siedzącą bądź stojącą przez dłuższy czas w ciągu dnia,
- u których występują objawy niewydolności żylnej,
- borykających się z obrzękami kończyn dolnych,
- w trakcie lub po leczeniu zakrzepicy żył kończyn dolnych,- w trakcie leczenia ran w przebiegu zakrzepicy żył tj. owrzodzeń kończyn dolnych,
- z wyleczonymi zmianami owrzodzeniowymi kończyn dolnych.
- odbywających częste, długie podróże.

Co zastosować w terapii uciskowej?

Generalna zasada stosowania kompresjoterapii, jest takie stosowanie ucisku aby jego największa siła przypadała na okolice kostki i zmniejszała się w odpowiedni sposób ku górze. Kompresje stosujemy rozpoczynając od okolicy palców stopy i kończymy przed stawem kolanowym. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wykorzystywanych w kompresjoterapii. Różnią się one swoją budową, materiałem z jakiego są wykonane i sposobem zakładania, lecz generalna zasada wywierania odpowiedniego nacisku przyświeca wszystkim tym wyrobom. Wyróżnić można następujące wyroby stosowane w terapii uciskowej:
- skarpety uciskowe inaczej nazywane skarpetą kompresyjną,
- pończochy przeciwżylakowe,
- rajstopy uciskowe,
- opaski uciskowe,
- bandaże kompresyjne, dające największą możliwość odpowiedniego doboru opatrunku uciskowego do leczonej dolegliwości.

Przeciwwskazania do kompresjoterapii.

Dobrze dobrana i odpowiednio zastosowana kompresjoterapia niesie wiele korzyści w leczeniu i profilaktyce różnych chorób i dolegliwości. Oczywiście nie jest to terapia uniwersalna i istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania terapii uciskowej. Należą do nich miedzy innymi:
- przewlekła choroba niedokrwienna kończyn dolnych,
- niewydolność mięśnia sercowego,
- zaawansowana cukrzyca (neuropatia cukrzycowa),
- zapalenie tętnic kończyn dolnych.
W celu omówienia korzyści i wad kompresjoterapii zapraszam do odwiedzenia strony www.twojpielegniarz.com oraz kontaktu pod numerem telefonu 721 049 334. Opatrunki kompresyjne wykonuje na terenie miasta Lublin, Puławy oraz w okolicach tych miejscowości.